top of page
Szukaj
  • annamarketingpr

Savoir vivre w biznesie - EN - część I

Podstawy etykiety biznesowej różnią się w zależności od kultury, a zrozumienie jej może być szczególnie onieśmielające, jeśli pracujesz dla firmy o kulturze innej niż ta, w której dorastałaś lub dorastałeś. Istnieją jednak pewne uniwersalne stałe wytyczne, które pomogą Ci utrzymać status quo, poznając dynamikę poszczególnych grup i normy zespołowe w Twojej firmie.
#Bądź na czas

Niezależnie od tego, czy uczestniczysz w rozmowie kwalifikacyjnej, czy codziennym spotkaniu, bycie punktualnym w środowisku pracy pokazuje, że szanujesz harmonogram wszystkich. Jeśli w przeszłości punktualność nie była dla Ciebie priorytetem, zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi zarządzania czasem, aby zachować porządek i mieć świadomość swojej listy rzeczy do zrobienia.


Bycie na czas ma swoje niuanse — w niektórych kulturach istnieje system spóźniania się na wszystko. Ale jeśli masz wątpliwości, przyjdź na czas i w razie potrzeby dostosuj się.


#Rozpoznaj swój zespół

Poznanie innych jest właściwą etykietą biznesową zarówno w swobodnym, jak i formalnym środowisku pracy. Kiedy ktoś wchodzi do pokoju podczas biznesowej kolacji lub spotkania, przywitaj się z nim w odpowiedni sposób — czy to poprzez uścisk dłoni, czy też zgodnie z innym zwyczajem kulturowym.


Ta sama zasada obowiązuje, jeśli pracujesz w domu i uczestniczysz w codziennych spotkaniach np. poprzez Zoom czy MS Teams. Być może nie musisz występować przed kamerą na każdym spotkaniu biznesowym, ale zabieranie głosu i poświęcenie czasu na rozpoznanie członków zespołu może dać wszystkim do zrozumienia, że ​​słuchasz i sprawić, że inni poczują się zauważeni.


#Ubierz się odpowiednio

Odpowiednie ubranie jest kwestią subiektywną i zależy od tego, czy pracujesz w biurze, czy w domu. Niektóre firmy, które na co dzień pracują w biurze, będą wymagały od wszystkich noszenia stroju biznesowego, ponieważ większość pracy wiąże się z kontaktami z interesariuszami lub klientami. Inne firmy, które pracują w środowisku hybrydowym, mogą zachęcać członków zespołu do ubierania się swobodnie, aby promować wygodę i produktywność.


Jeśli nie masz pewności co do odpowiedniego stroju służbowego, poproś swojego kierownika lub przełożonego o wskazówki. Szczególnie często zdarza się, że czujesz się niepewnie, jeśli właśnie zacząłeś nową pracę, ale nie bój się wysłać krótkiego e-maila przed pierwszym dniem, aby zapoznać się z zasadami obowiązującymi w biurze. Ewentualnie wróć myślami do swojej rozmowy kwalifikacyjnej i spróbuj zapamiętać, co wszyscy mieli na sobie, abyś mógł się odpowiednio ubrać.


c.d.n.


Stay tuned!
29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page