top of page
Szukaj
  • addvaluelc

Czy istnieje "talent" do nauki języków obcych?


Czy chciałbyś mieć większy talent do nauki języków? A może to przeceniona umiejętność? A co jeśli podejrzewasz, że nie masz “genu do nauki języka”? Czy możesz stać się bardziej utalentowany? Czy sukces zależy jednak od innych zmiennych, takich jak motywacja, dobre metody i konsekwentne stosowanie?


Foreign Services Institute szacuje, że ktoś potrzebuje od 600 do 2200+ godzin, aby naprawdę dobrze opanować język obcy. Z drugiej strony Malcolm Gladwell spopularyzował ideę, że można stać się liderem w danej dziedzinie dzięki 10.000 godzinom „celowej praktyki”. Celowej - czyli świadomej, pełnej zaangażowania i obserwacji swoich postępów.


Przyjrzyjmy się jednak naszemu mózgowi.

Każdy z nas posiada w nim ośrodki Wernickiego i Broki. Odpowiadają za rozumienie i generowanie mowy. Co to oznacza? Nic innego jak to, że tak naprawdę każdy z nas ma możliwość przyswajania i posługiwania się językiem obcym. Naukowcy zaobserwowali jednak, że w społeczeństwie funkcjonują osoby, które z większą łatwością uczą się języków. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele. Jednym z najbardziej istotnych jest stosowanie… odpowiedniej strategii nauki. Ich metody są skuteczne, ponieważ odpowiednio dobrane do ich stylu życia, osobowości, motywacji. Nie popełniają błędu “zakuwania” z książką, ale świadomie eksplorują świat języków. Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas może wyrobić w sobie taką umiejętność. Czasem oznacza to zmianę podejścia (wielu osobom nauka kojarzy się bowiem wciąż z czymś nieprzyjemnym), a czasem wystarczy dobry nauczyciel, który dostosuje techniki do osobowości swojego kursanta.

Podsumowując - zamiast zadawać sobie pytanie “czy mam talent do nauki języków obcych”, lepiej zastanów się, w jaki sposób możesz zmienić swoje nastawienie, okoliczności, nawyki i metody, aby osiągnąć sukces w nauce języków. W końcu jak ktoś kiedyś powiedział: „Jeśli uważasz, że możesz, to możesz, jeśli uważasz, że nie, to nie”.


7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page