top of page
Szukaj
  • addvaluelc

Jak szybko poszerzyć swoje słownictwo?

Nauka nowych słów i zwrotów oraz umiejętność używania tych, które już znasz w odpowiednim kontekście, pomogą Ci poczuć, że robisz postępy i zmniejszyć bariery językowe. Dziś przedstawiam kilka strategii, które pozwolą poszerzyć słownictwo.Rozbijaj długie słowa

Długie słowa często składają się z innych mniejszych słów lub części. Kiedy to zrozumiesz, łatwiej będzie Ci je wymawiać. Zwróć szczególną uwagę na przedrostki i przyrostki. Przedrostki te elementy, które dodajemy na początku słowa, aby zmienić jego znaczenie. Na przykład:

  • Regular, irregular

  • Respect, disrespect

Przyrostki to elementy, które dodajemy na końcu słowa, aby zmienić część mowy. Na przykład:

  • Comfort, comfortable

  • Regular, regularity


Wykorzystaj spidergram

Spidergram to rodzaj wykresu, w którym wpisujemy słowo lub zdanie na środku strony, a następnie rysujemy kilka linii lub „nóg” wychodzących z niego. Następnie wpisujemy kolejne słowo lub wyrażenie odnoszące się do niego na końcu każdej nogi. Na przykład, używając słowa „dark” możemy napisać:

  • Dark chocolate

  • Dark blue

  • Dark horse

  • Dark matter

Czytaj komiksy

Tak, dokładnie! Obrazy w komiksach pomagają zrozumieć historię i kontekst, a słowa uzupełniają ten przekaz. Użyte w nich słownictwo śmiało możesz następnie zastosować podczas rozmów.

Używaj nowych słów w odpowiednim kontekście

Zdarza się, że znamy jakieś słowo, ale nie wiemy, w jaki sposób go użyć lub nie mamy ku temu okazji. Prostym i skutecznym sposobem na aktywację tego słownictwa jest wybranie kilku słów i stworzenie sytuacji, w których możesz ich użyć. Kluczem jest tutaj powtarzanie schematu. Jeśli nie będziesz używać tych słów, istnieje ryzyko, że zapomnisz je i wcześniejsza nauka okaże się nieefektywna.

Korzystaj z technologii

Nowe technologie są zdecydowanym sprzymierzeńcem w nauce słownictwa. Skoro według statystyk, dziennie spędzamy ponad 2 godziny korzystając z telefonu, to może warto przeznaczyć ten czas na korzystanie z aplikacji do nauki języków zamiast przeglądania walla na Facebooku? :)

To kilka podpowiedzi ode mnie. Która z tych opcji najbardziej przypadła Wam do gustu?


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page