top of page
Szukaj
  • addvaluelc

Czy jesteś za stary na naukę języka?Wśród kursantów w Add Value znajdują się osoby 30+,40+, czy 50+. I często zdarza mi się słyszeć „jest trudniej, ponieważ jestem starszy” lub „jestem za stary, aby uczyć się języka”. Czas powiedzieć otwarcie: to nie prawda!


Nigdy nie jest się za starym, aby nauczyć się języka. Twoje ciało może nie mieć tej samej zwinności lub elastyczności, ale mózg z pewnością może zostać “rozciągnięty” i zmuszony do tworzenia nowych połączeń neurologicznych, które odpowiadają za przyswajanie wiedzy.


Nauka języka oznacza powiązanie posiadanej wcześniej wiedzy o świecie z nowym wkładem, który otrzymujesz. Właśnie z tego powodu dorośli mogą lepiej (lub przynajmniej bardziej wydajnie) uczyć się niż dzieci: wieloletnie doświadczenie w nauce i doświadczenie życiowe sprawiają, że jesteś otwarty i w efekcie lepiej rozumiesz zawiłości języka.


Dlaczego zatem starsi uczniowie uważają, że wiek jest tak istotny dla ich umiejętności uczenia się języka angielskiego?


Istnieją trzy ważne czynniki, które uczniowie często mylnie wiążą z wiekiem: podejmowanie ryzyka, czas i powtarzanie.


Nauka języka oznacza podejmowanie ryzyka i popełnianie błędów. Dorośli uczniowie są zazwyczaj “mniej szczęśliwi” popełniając błąd, więc łatwo jest sądzić, że wiek stanowi barierę w procesie uczenia się i wykorzystać go jako powód do niepodejmowania ryzyka.


Zazwyczaj dorośli również nie doceniają, ile czasu może zająć dzieciom nauka. Wyobrażamy sobie młodych ludzi jako gąbki, które bardzo szybko wszystko wchłaniają, i to może być prawdą w pewnych okolicznościach, ale pamiętajmy też, ile lat w szkole może zająć dzieciom na przykład nauczenie się tabliczki mnożenia. W porównaniu do dzieci, dorośli mają zwykle mniej czasu na naukę języka, ponieważ muszą również skoncentrować się na wielu aspektach życia, a nie tylko na nauce.


Co więcej, dzieci często uważają, że powtarzanie jako naturalną część nauki, podczas gdy dorośli mogą uznać ten proces za nudny lub frustrujący, Jednak to właśnie powtarzanie wyrażeń jest kluczem do nauki. Badania sugerują, że należy to zrobić co najmniej siedem razy, zanim będziemy mogli powiedzieć, że faktycznie „poznamy” nowe słowo lub zdanie.


Podsumowując, wiek może stać się zaletą podczas nauki języka obcego. Jedyne czego potrzebujesz to odpowiedniego środowiska i wsparcia!


19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page